Ako a prečo začať streamovať 

Súčasnú všeobecnú potrebu živého vysielania na sociálnych sieťach umožňuje a zároveň aj tvorivo podnecuje niekoľko kľúčových faktorov. Nebývalý a rýchly rozvoj rôznych aplikácií a video technológií umožňuje komukoľvek z nás nainštalovať si video kameru a začať po určitej príprave svoj vlastný live streaming.  

     Preto pre každého, kto uvažuje o tom, ako prezentovať nejaký obsah, produkt alebo udalosť naživo, je práve teraz ten správny čas rozhodnúť sa. Premyslieť si cielene ako začať so svojou vlastnou produkciou kvalitného streamovania naživo.  

Streamovanie je účinný marketingový nástroj 

   Streamovanie je prijateľne dostupné doslova pre každého. Od influencerov cez startupy až po vládne inštitúcie, drobných podnikateľov a veľké obchodné korporácie.  

    Je to skvelý spôsob, ako rozšíriť svoj efektívny vplyv a dosah na publikum. Nie každý, kto sa chce zúčastniť vášho eventu osobne, bude môcť z rôznych dôvodov prísť. Live streaming  je jedným z prístupov ako zvýšiť účasť na vašich aktivitách a podujatiach. Konektivita a interná komunikácia s publikom sa ešte viac zlepší, ak do svojho streamu umiestnite otázky a odpovede alebo interaktívnu diskusnú reláciu. 

Začíname so živým streamovaním 

    Pre tých, ktorí začínajú so streamovaním, je dôležité vedieť niečo nielen a základnom potrebnom technickom vybavení, ale aj ako sa prakticky a kreatívne zorientovať v bežnom terminologickom žargóne streamerov. Tu je niekoľko výrazov, s ktorými by ste sa mali oboznámiť: 

 • Bitová rýchlosť udáva celkový objem informácií prenášaných za jednotku času naprieč konkrétnou komunikačnou sieťou. Zvyčajne sa meria v kilobajtoch za sekundu. Rýchlosť prenosu dát počas streamovania  ovplyvňujú faktory ako pripojenia zdroja a prijímača k sieti, kompresia videa a rozlíšenie. 
 • Kompresia videa je proces kódovania  videosúboru takým spôsobom, aby spotreboval menej miesta ako pôvodný súbor. V kontexte živého streamovania zvyšuje kompresia efektivitu spracovania zmenšením celkovej veľkosti videa, ktoré sa tak ľahšie prenáša  komunikačnou sieťou. 
 • Kódovanie videa je proces konverzie nespracovaných, analógových alebo vysielaných video súborov na digitálne video súbory. Transformuje obrazové a zvukové údaje v súbore a potom vykoná kompresiu podľa špecifikácií zvoleného štandardu kódovania. 
 • Snímky videa predstavujú sériu statických obrázkov, ktoré tvoria vaše video. Čím je menej pohybu na snímku a čím viac snímok za sekundu, tým je video plynulejšie. Meria sa v snímkach za sekundu videa. 
 • Redundancia predstavuje rôzne techniky zálohovania počas živého streamovania. Kompletná redundantná súprava obsahuje záložné zdroje kamier, záložné toky zdrojov údajov vychádzajúce z video mixéra, záložné toky rôznych typov signálov,  ako aj záložné kódovače.  
 • Simulcast: je akékoľvek živé vysielanie, ktoré sa streamuje a zdieľa svoj obsah na niekoľkých sociálnych platformách súčasne. Pomocou rôznych aplikácii alebo softvéru sa dá takto naživo streamovať na takých stránkach  ako sú YouTube, Facebook a Twitch. 
 • Prepínač je tiež známy ako „video mixer“ alebo „switcher“. Je to zariadenie používané pre výber medzi niekoľkými rôznymi zdrojmi videa. V niektorých prípadoch je možné použiť prepínač na skladanie a miešanie zdrojov videa a vytváranie špeciálnych efektov. 

    Necíťte potrebu zapamätať si a pochopiť všetko naraz. Netreba sa ponáhľať. Chce to svoj čas, určitú osobnú prax ako aj samostatné štúdium procesov streamovania. Neváhajte poradiť sa a prípadne nahliadnuť do  komplexného sprievodcu o tom, ako streamovať. 

Základná príprava na prvé streamovanie 

     Pokiaľ už máte dobre definovanú predstavu o tom, ako a  čo by ste chceli streamovať, potom je dôležité začať s prípravou materiálno-technického zabezpečenia vašej živej video produkcie. Medzi základné vybavenie, ktoré je potrebné pred spustením živého vysielania, určite patria nasledujúce položky: 

 • zvoľte si vstup pre zvuk, kameru a osvetlenie 

      Pre začiatočníkov je niekoľko možností ako začať streamovať. Ak to chcete robiť čo najjednoduchšie, potom môžete na začiatok vždy použiť svoj smartfón alebo vstavanú webovú kameru. Rôzne aplikácie umožňujú streamerom efektívne simultánne živé vysielanie. Pokiaľ ale chcete zvýšiť kvalitu obrazu a zvuku na profesionálnejší štandard, potom skôr či neskôr bude nutné zamerať pozornosť na vaše kamery, zvuk a nastavenie osvetlenia. 

 • prepínač a kódovač 

      Keď sú zdroje zvuku a videa nastavené, potom sa budete musieť pozrieť na prepínače a kódovače. Kódovač  preberá nespracovaný obrazový a zvukový signál a konvertuje ho do formátu, ktorý je možné prenášať cez internet a prehrávať cez aplikácie. Prekódovanie prevezme už existujúce video alebo tok videa v počítačovom formáte a prekóduje ho do iného formátu.  Prepínač umožňuje tvorcom prepínať medzi zdrojmi zvuku a videa. Bežne sa používajú na nastavenia viacerých kamier, aby sa dalo počas streamovania prepínať medzi jednotlivými zábermi. 

 • šírka pásma internetu 

      Kvalitné streamovanie je úplne závislé od toho, ako dobré je vaše internetové pripojenie. Dôležitá je  bitová rýchlosť, ktorou budú údaje odovzdávané cez váš kódovač  von do rôznych streamovacích služieb alebo platforiem, ktoré ste si zvolili. Vlastnosti internetového pripojenia majú rozhodujúci vplyv na snímkovú frekvenciu a rozlíšenie. 

 • platforma pre živé vysielanie 

      Po zvážení rôznych  aspektov ako streamovať, od kamier cez kódovače až po bitové rýchlosti, ste pripravení vybrať si platformu na živé vysielanie.  Ak chcete začať tento proces, musíte sa uistiť, že je všetko synchronizované a váš kódovač je správne pripojený ku kľúču streamu pre každú platformu. Väčšina z týchto možností vyžaduje určité postupy, ktoré budete musieť vykonať pred vysielaním alebo simulcastingom na viacerých platformách. 

Streamovaniu predchádza dobrá príprava 

    Živé vysielanie si vyžaduje niekoľko statických aj pohyblivých súčastí. Preto je dobré hneď od začiatku naplánovať si a identifikovať svoje ciele a zámery. Ako a prečo vlastne chcete začať streamovať. Nakoniec to môže byť prekvapivo jednoduché. Investovaním času a prostriedkov do získania správneho vybavenia sa čoskoro môžete sústrediť na celkový výsledok a ohlas publika. Postupne to zahŕňa zdokonaľovanie spôsobov ako správne až profesionálne streamovať. Vypracujete si  vlastný osobitý štýl a citlivosť na prípravu, obsah a kvalitu streamovania. 

Zdielať na Facebooku
Zdielať na LinkedIne

Pozrite si naše referencie

DATALAN Podporuje

Gym Festival Trnava

Future od Health

Zaujímate sa o

?

Ak chcete vedieť viac, stačí nás kontaktovať so záujmom o bezplatnú a nezáväznú konzultáciu.

Môže vás zaujímať